Astma bronhijalna (ASTMA BRONCHIALE) i cvjetni prah- pelud

astmaPojam astma označava otežano disanje, tj. osjećaj manjka zraka.Bronhijalna astma je akutna (reverzibilna) opstrukcija dišnih putova te zahtjeva što hitniju medicinsku pomoć, jer je uvijek moguća komplikacija bolesti uz fatalni ishod.
Najčešća je u djece, iako mogu oboljeti osobe svake dobi. To je od najviše rasprostranjenih bolesti, jer u populaciji pobolijeva nekoliko postotaka ljudi (najčešće 1-4%, ovisno o području).
Pojavljuje se u epizodama, nasumično i ponovno se vraća. Najčešće traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, iako ima i slučajeva koji svojom dužinom trajanja odudaraju od uobičajenih, i često su otporni na standardnu terapiju. Takve osobe se obvezatno hospitalizira.

Stezanje (kontrakcija) glatke muskulature bronha glavni je uzročnik bolesti. Uz prisustvo glavnog patološkog čimbenika - bronhospazma, dolazi i do pojave pojačane sekrecije sluzi, kao i pojave edema na sluznici bronhija. Edem i sluz doprinose još većoj opstrukciji ionako suženih dišnih putova. Razumljivo je stoga što se osoba izložena epizodi bronhijalne astme guši i bori za zrak.
Cijela epizoda je međutim uzrokovana pretjeranom reakcijom dišnih putova na različite, za normalne ljude uglavnom bezopasne agense. Ti agensi mogu biti najrazličitije tvari koje će podražiti bronhije, zatim fizički i emocionalni napori, plinovi, pare, infekcije, prašina, tvari biljnog i životinjskog podrijetla itd. Često isti agensi izazovu kod takvog pacijenta i alergijske reakcije poput rinitisa, promjena na koži i sl.

Za liječenje pčelinjim proizvodima koriste se: med, vosak, propolis i matična mliječ i pčelinji otrov.
Ovisno o uzrocima bolesti za svakog bolesnika se pravi poseban plan liječenja, koji uzima u obzir najbolje vrste meda i najbolje vrijeme za liječenje.
Kod bolesnika sa alergijom infekcijsko upalnog karaktera najbolji period je kraj proljeća, ljeto i početak jeseni. Prikladne vrste meda su planinski, majčina dušica, lipov, svi sa dokazanim antimikrobnim svojstvima. 
Kod bolesnika sa oboljenjem izazvanim peludom, travama ili drugim biljkama najbolje vrijeme za terapiju je kraj jeseni, zima, početak proljeća. 
Svi ostali bolesnici se mogu liječiti tijekom cijele godine.
MED: Primjenjuje se u obliku aerosolnih, ultrazvučnih i parnih inhalacija, lokalnih aplikacija, elektroforeze grudnog koša i oralnog uzimanja.
Kod infekcijsko-upalnih, alergija na prašinu i drugih alergija počinje se inhalacijama sa 20-30% rastvorom meda u destiliranoj vodi. Propisuju se dvije inhalacije dnevno, ujutro i popodne. Liječenje traje 20-40 dana, a same inhalacije traju 20 min. Ukoliko je oboljenje popraćeno i rinitisom, sinusitisom, tonzilitisom ili faringitisom dodaje se i lokalna aplikacija meda u nosnice uvečer prije spavanja.
Kroz cijelo vrijeme tretmana oralno se uzima 100-120g meda, podijeljeno u 6 obroka, sa zadržavanjem u ustima.
Iskustva iz jedne klinike u Bugarskoj (koja i ja prenosim u svojim postovima) se baziraju na liječenju oko 5000 pacijenata, te pozitivnom učinku u preko 95% pacijenata.
Terapije ostalim pčelinjim proizvodima također daju pozitivne rezultate (80-85%) ali s obzirom da su kompliciranije za provođenje i sa lošijim rezultatima o njima neću pisati.